• Co jsme v roce 2022 udělali pro životní prostředí?
     • Co jsme v roce 2022 udělali pro životní prostředí?

     • Díky obyvatelům se naše Základní škola Brno , Tuháčkova 25, příspěvková organizace může za rok 2022 pochlubit výsledky sběru vysloužilého elektrozařízení předaného ke zpětnému odběru společnosti Elektrowin o celkové hmotnosti 0,26 t. Každý obyvatel tak odevzdal průměrně kg spotřebičů. Ušetřili jsme tak spotřebu elektřiny a snížili produkci skleníkových plynů. Nespotřebovali jsme ropu, železnou rudu, měď a hliník, které jsou potřebné pro průmyslovou výrobu. Nahradili jsme je právě recyklací odevzdaných spotřebičů.

      Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

      Vyplývá z něj, že díky našim odpovědným obyvatelům došlo za rok 2022 k úspoře produkce CO2 o 3,08 tun. Tipnete si, kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 2 ks!

      Také nebylo nutné vytěžit a spotřebovat 151,26 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 6 krát.

      Došlo také k úspoře 1 557,07 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 1558 krát.

      Z odevzdaného množství spotřebičů se podařilo vrátit do výroby 149,21 kg železa. Takové množství recyklovaného železa je možné použít pro výrobu 7 ks nových praček, aniž by bylo nutné těžit železnou rudu.

      Recyklací vysbíraných spotřebičů se také podařilo získat 5,19 kg mědi, což stačí pro ražbu 922 1€ mincí, nebo 6,35 kg hliníku, který by stačil na výrobu 424 plechovek o objemu 0,33 l.

      Pamatujte! Elektrozařízení obsahuje nejen dále využitelné materiály, ale také škodlivé látky. Odhozením do popelnice se elektrozařízení nedostanou k recyklaci, ale skončí nevyužité na skládce. Odevzdávejte spotřebiče na sběrný dvůr, nebo poslednímu prodejci při zakoupení nového!

    • 21.ročník Memoriálu J.Krejčíka
     • 21.ročník Memoriálu J.Krejčíka

     • Ve čtvrtek 30.března proběhl na naší škole další ročník florbalového turnaje. Po covidovém přerušení jsme se rozhodli navázat na dlouhou tradici, jen jsme omezili počet týmů na osm, aby se celý turnaj odehrál během jednoho dne. Všech osm týmů předvedlo velmi kvalitní hru a do semifinále postoupily čtyři nejlepší. Domácímu družstvu bohužel chyběl k postupu jediný gól proti sousedům z Řehořky. V duelu zklamaných poražených semifinalistů nakonec vybojovala třetí místo ZŠ Blažkova nejtěsnějším rozdílem 1:0 nad Horníkovou. Do finále se podle očekávání dostala ZŠ Horní a trochu překvapivě ZŠ Řehořova, která v napínavém semifinále udolala Horníkovu 2:1. Roli favorita potvrdili hráči ZŠ Horní, jejichž hru řídil nejlepší střelec Patrik Neterder, který nastřílel 15 branek. Ani nejlepší brankář turnaje D.Voda nedokázal zabránit porážce ZŠ Řehořova v poměru 1:7.

      Celý turnaj výborně odřídil zkušený rozhodčí Michal Dess, kterému patří veliký dík od organizátorů i všech zúčastněných.

      Několik fotografií z daného turnaje: https://eu.zonerama.com/ZSTuhackova/Album/9612062 

    • Ukliďme Česko 2023
     • Ukliďme Česko 2023

     • Jako škola jsme opět nemohli chybět a uklidili jsme částečně oplocený areál mezi školou a velkým parkovištěm a dále břehy a i koryto Ponávky od soutoku po relaxační prostory u ulice Kalové. Výsledkem je cca 150 kg všeličného odpadu.

      V Brně se letos uklízí na více než 130 místech a svoz sesbíraného odpadu v prvním dubnovém týdnu již tradičně zajistí společnost SAKO Brno, která začátkem letošního roku zprovoznila novou třídicí linku odpadů. Díky ní do žlutých nádob na plast v Brně nově patří také všechny kovové obaly od potravin, konzervy a alobal.

      Dobrovolníci při letošní akci uklidí mimo jiné i břehy Brněnské přehrady, Svitavy a Svratky, kterou budou například vodní skauti z oddílu Kormoráni uklízet přímo z palub svých lodí. Úklidy budou kromě spolků a jednotlivců organizovat i městské části, Magistrát města Brna, ale také řada jiných škol a firem. Do akce se letos opět zapojí strážníci Městské policie Brno a tradiční úklid proběhne i v Zoo Brno.

      Fotografie z úklidu organizovaného školou najdete na https://eu.zonerama.com/ZSTuhackova/Album/9620935

    • Burza hraček
     • Burza hraček

     • Na burze hraček se díky Vám vybralo přes 5500,-Kč, což nám umožní stát se přispěvateli na chov až u 11 zvířátek (min. částka přispěvatele je 500,- Kč). Pomalu můžete prozkoumávat stránky ZOO Brno ( https://www.zoobrno.cz/podporte-nas/adopce-a-sponzorstvi )a vybírat si svého oblíbence, kterého podpoříme. Jak jsem již psal, hlasování proběhne v týdnu po Velikonocích v každé třídě, kdy každý žák bude smět dát hlas jednomu zvířátku. Zvířátka s nejvyšším počtem hlasů budou následně zaplacena a "adoptována". Ještě jednou děkuji všem, co se na této akci podíleli a podílí. TP

      Fotografie najdete na https://eu.zonerama.com/ZSTuhackova/Album/9612064